چگونه هر چیزی را سریع تر یاد بگیریم؟

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

آموزش اینکه چگونه یادبگیریم از سری مهارت های مهمی است که کسی به ما نمی آموزد.

به عنوان مثال، در زمان تحصیل، هنگامی که دانش آموز بودم زمانی را صرف چگونگی یادگیری کردم. این به من کمک کرد که بتوانم بهتر و مؤثر تر درس بخوانم در نتیجه زمان بیشتری برای انجام کارهایی که دوست داشتم و از انجام آن ها لذت می بردم داشتم مانند راه اندازی کانال یوتوبم.

این روزها، حتی اگر مجبور نباشم در امتحانات شرکت کنم، یادگیری هنوز بخش بزرگی از زندگی من است. من سعی می کنم در ساختن ویدئو بهتر شوم، یاد بگیرم چگونه مقالات بهتری بنویسم، و سیستم های بهتری برای مدیریت تیمم ایجاد کنم. همه این موارد با همواره آموزش دیدن میسر می شود.

بنابراین، در این مقاله می خواستم نکاتی مبتنی بر شواهد را با شما به اشتراک بگذارم که واقعا مفید واقع شده اند.

این کارها وقتی انجام می شوند که ما تقریبا هر چیزی را یاد می گیریم:

  1. تبر را تیز کنید
  2. از عصا برای بهینه سازی فوکوس استفاده کنید
  3. فرصت هایی برای غوطه وری پیدا کنید
  4. پیوندهای ضعیف خود را دریابید

  1. تبر را تیز کنید

"شش ساعت به من فرصت بده تا یک درخت را قطع کنم و چهار ساعت اول را صرف تیز کردن تبر خواهم کرد."

این نقل قولی است که به آبراهام لینکلن نسبت داده می شود و او در مورد قدرت آماده سازی صحبت می کند. و وقتی نوبت به یادگیری می رسد، آمادگی خوب ضروری است.

فرض کنید در حال تلاش برای یادگیری چیزی هستیم، مانند گیتار یا یک ورزش جدید یا یادگیری نقاشی (بهترین کلاس نقاشی و طراحی در تهران). قبل از انجام هر کار دیگری، باید زمان مناسبی را صرف کشف فرایادگیری در پشت آنچه که واقعاً می‌خواهیم یاد بگیریم، صرف کنیم. به عبارت دیگر، ما باید بررسی کنیم که واقعاً چگونه می‌خواهیم چیز را یاد بگیریم - به نظر واضح است اما به ندرت آن را در نظر می‌گیریم. برای یادگیری نقاشی در بهترین کلاس نقاشی و طراحی در تهران به شما یاد می دهند که سبک یادگیری هنری مثل نقاشی چگونه است. در کل برای یادگیری هر مهارتی باید به بهترین آموزشگاه مراجعه کنید. مثلا برای حسابداری باید بهترین آموزشگاه حسابداری تهران را پیدا کنید. در بهترین ها روش های یادگیری به روز و خوب را به شما یاد می دهند. و با بهترین متد های روز خواهید توانست مهارت مد نظر خودتان را یاد بگیرید. در لینک بهترین آموزشگاه حسابداری تهران که در بالا اشاره کردیم می توانید اطلاعات کامل را درباره کلاس حسابداری به دست آورید.

به عنوان مثال، زمانی که یاد می‌گرفتم چگونه با گوش نوازندگی پیانو را یاد بگیرم، زمان مناسبی را در زیر ردیت «آموزش پیانو» صرف کردم، جایی که می‌توانم تعداد زیادی پست جالب در مورد نحوه نواختن با گوش بخوانم. و با صرف کمی زمان برای تیز کردن تبر قبل از اینکه واقعاً بنشینم تا آن چیز را یاد بگیرم، روند یادگیری من تسریع شد.

۲. ازچند قانون برای بهینه سازی فوکوس استفاده کنید

هر زمان که ما در حال یادگیری هستیم، انجام این کار به صورت منفعلانه وسوسه انگیز است. من گاهی اوقات در حین تمرین گیتار به تماشای تلویزیون یا چیزی دیگر می پردازم.

اما، با تمرکز کامل بر چیزی که ما یاد می گیریم، مغز ما می تواند خیلی سریع تر چیزها را انتخاب کند. و بنابراین من چند قانون مختلف پیدا کرده ام که به من کمک می کنند تا بر روی چیزی که قرار است یاد بگیرم تمرکز کنم.

اولی قانون پنج دقیقه ای است.

ایده این است که اگر می خواهیم کاری را انجام دهیم و شروع آن دشوار است، قانون پنج دقیقه ای به ما می گوید که فقط ۵ دقیقه روی آن کار کنیم. سپس، پس از پنج دقیقه، به ما اجازه توقف داده می شود. اگر نمی خواهیم ادامه دهیم، مجبور نیستیم ادامه دهیم. اما، اغلب اوقات، متوجه می شوم که اگر کاری را از قبل شروع کرده باشم می خواهم آن را ادامه دهم . در اصل مشکل شروع کردن یک کار است.

نکته دوم که به نظر من مفید است این است که گوشی خود را دور بیندازیم. می دانم که این کار ساده به نظر می رسد اما ما این روزها آنقدر به گوشی های خود چسبیده ایم که با انداختن گوشی خود روی زمین یا رها کردن آن در آشپزخانه می توانیم یک نقطه کلیدی حواس پرتی را از بین ببریم و خودمان را مجبور به تمرکز کنیم، بدون اینکه حواسمان پرت شود.

اگر علاقه مند به یادگیری نحوه یادگیری در یک زمینه مرتبط با مطالعه هستید، من به شدت توصیه می کنم کتاب "Make It Stick" را بخوانید - عالی است. یا، می توانید کلاس Skillshare من را در مورد تکنیک های مطالعه مبتنی بر شواهد بررسی کنید.

  1. فرصت هایی برای غوطه وری پیدا کنید

یک کتاب عالی به نام Ultralearning توسط اسکات یانگ وجود دارد که در آن او در مورد سفر خود به یادگیری زبان های مختلف در سه ماه صحبت می کند. برداشت او از این تجربه این بود که یادگیری زبان در مورد غوطه وری است. اگر بتوانید تا حد امکان خود را در یک زبان غوطه ور کنید، مدت زیادی طول نمی کشد که مسلط شوید.

بنابراین اصل کلی در اینجا این است که وقتی در محیطی قرار می گیریم که واقعاً از مهارت استفاده می کنیم، بهتر یاد می گیریم.

به عنوان مثال، زمانی که من یاد می گرفتم چگونه یک شعبده باز از نمای نزدیک شوم، بیشتر تمرینات اولیه من جلوی وب کم یا آینه بود. اما، وب‌کم/آینه من واقعاً عرصه‌ای نبود که در آن جادوی خود را اجرا کنم. بنابراین به این نکته اشاره کردم که سعی کنم تا حد امکان جادوی خود را برای افراد واقعی انجام دهم. یک دسته کارت به مدرسه می بردم و دائماً چیزهایی را که اخیراً یاد گرفته بودم به دوستانم نشان می دادم.

در نهایت در اجرا در مقابل دوستان و خانواده خیلی خوب شدم، بنابراین شروع کردم به اجرای کنسرت های پولی. اگرچه، احتمالاً به اندازه کافی خوب نبودم که برای جادویی که در آن زمان می دانستم پول دریافت کنم (🤷‍♂️). اما، این نکته نیست. نکته این بود که با اجرای ماژیک در کنسرت‌ها و مهمانی‌های مختلف، توانایی‌هایم را به‌طور قابل توجهی ارتقا دادم، به گونه‌ای که اگر به اجرای جلوی آینه پایبند بودم، امکان‌پذیر نبود.

توصیه من: از منطقه راحتی خود خارج شوید و به طور کامل در چیزی که می خواهید یاد بگیرید غوطه ور شوید. می تواند ترسناک باشد، اما 100٪ ارزش آن را دارد.

۴. نقاط ضعف خود را مشخص کنید

در مدرسه مد چند موضوع داشتم که در آن ها خیلی ضعیف بودم. مثل عصب شناسی. اگر از من می پرسیدند که سندرم گیلن باره چیست، قطعا نمی دانستم. حتی نمی دانستم که این بیماری در چه زمینه ای از عصب شناسی قرار می گیرد.

بنابراین نکته شماره ۴ این است که بفهمیم لینک های ضعیف ما چیست و سپس روی تمرین هایی برای بهبود آن ها تمرکز کنیم.

وقتی قرار شد برای امتحاناتم به طور موثر درس بخوانم، می دانستم که احتمالا باید روی آن حوزه هایی تمرکز کنم که آن را به خوبی نمی شناسم. برای پی بردن به حوزه ضعفم (و بنابراین، آنچه باید درس بخوانم)، مدام سوالات زیر را از خودم می پرسیدم:

اگر امتحان فردا بود، از چه موضوعی کم تر خوشحال می شدم؟

من به این پی بردم که هنگامی که ما چیزی یاد می گیریم یا در حال مطالعه هستیم، انجام کارهایی که برای ما آشنا و آسان به نظر می رسند وسوسه انگیز هستند و این می تواند برای ما مفید باشد. به عنوان مثال وقتی که ما شروع به درس خواندن می کنیم همیشه صفحات اول بیشتر ما را برای مطالعه جذب می کنند حتی اگر ما این مطالب را از قبل می دانستیم یا هنگامی که شروع به آموختن گیتار می کنیم نواختن آهنگ هایی که برای شما آشنا هستن و ما از قبل آن ها را می دانیم خوشایند تر و وسوسه انگیز تر است. اما بهتر است بدانیم که با انجام کارهای آسان و قدیمی پیشرفت نمی کنیم. پیشرفت زمانی اتفاق می افتد که به دنبال از بین بردن نقاط ضعف خود باشیم و آن ها را به نقاط قوت تبدیل کنیم. اگر چیزی بیش از حد آسان باشد ما چیزی یاد نخواهیم گرفت.

بنابراین اگر می خواهید یادگیری خود را به حداکثر برسانید و سریع تر یاد بگیرید لازم است روی حوزه های ضعف خود تمرکز کنید.

در اینجا چند نکته به شما گوشزد می کنم این نکات به شما کمک می کنند راحتتر برای امتحانات خود آماده شوید. اول از همه اینکه اگر می خواهید مطلبی در ذهن شما ثبت شود آن را بلند بلند تکرار کنید این ترفند به شما کمک می کند تا بهتر آن مطلب را به خاطر بسپارید و دیرتر آن را فراموش کنید. نکته دیگری که می خواهم شما نیز بدانید این است که هنگام مطالعه یادداشت های خود را بر روی آی پد، کامپیوتر یا تلفن همراه ننویسید. بهتر است یادداشت های خود را روی برگه کاغذی بنویسید در این صورت کمتر حواس شما پرت می شود و متمرکز تر می مانید.

امیدوارم که این مطلب به شما در یادیگیری کمک کند و شما بتوانید با موفقیت امتحانات خود را پشت سر بگذارید.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments